30. 10. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Polestar – čistokrevný elektrický bráška Volvo. Born in PRC

Polestar se původně specializovala na přestavby švédských korábů Volvo pro fanoušky sportovnějšího využití této značky. Později divizi Polestar úzce propojenou s Volvem automobilka odkoupila a když severský klenot koupili Číňané, Polestar byl přetvořen na samostatnou značku. A “polárka” se zcela proměnila. Sportovní DNA sice nepoptřela, ale vydala se rozhodnutím čínských majitelů kompletně doleva. Tedy pardon, vlastně do elektřiny. A na východ. Vyrábí se totiž ve fabrice Luqiao Super Factory ve městě Luqiao v provincii Če-ťiang na jihovýchodě Číny.

Pokud jde o kompaktnější, luxusní elektromobily se slušným dojezdem, jsou Polestar poměrně vyrovnaným soupeřem Tesly. Když se podíváme na modely Polestar 2 a Tesla 3, oba nabízejí pět míst, plně elektrický pohon a rychlé zrychlení a oba bojují o podobnou klientelu.

Polestar 2 je prvním plně elektrickým vozem stejnojmenné značky podporované společnostmi Volvo a Geely, který byl oficiálně představen v roce 2019, zatímco Model 3 je prvním pokusem společnosti Tesla o levnější elektromobil pro masy.

Interiér dvojky vypadá jako interiér klasického auta, na rozdíl od minimalistické Tesly. Je tu také velký dotykový displej, ale je tu také informační panel, na který se dá za jízdy dobře dívat.

Polestar má také zabudovaný operační systém Android od společnosti Google, což znamená, že rozhraní a uživatelské prostředí je pro uživatele systému Android, důvěrně známé z většiny telefonů. Je to intuitivní systém a nenutí tak člověka učit se nové ovládání jen proto, že jsem seděl v neznámém autě.

Materiály v interiéru byly také příjemné na dotek. Jsou cinknuté závazkem Polestaru k udržitelnosti – látky na sedadlech jsou z recyklovaných plastových lahví, plasty v interiéru z odpadních korkových výrobků a podlahové rohože z recyklovaných rybářských sítí. Pokud člověk kašle na eko a svůj vztah k přírodě chce demonstrovat už samotnou skutečnosti, že drandí elektroautem, nebojte, kožený interiér je k dispozici na přání.

Model 2 má kromě zadního zavazadlového prostoru také přední kufr, což vypadá fakt cool. Zatímco Teslu na ulici pozná skoro každý, Polestar je fakt neokoukaný. Trochu skandinávsky strohý, světla ve tvaru Thova kladiva ve světlech jsou ale bezpečným poznávacím znamením. Stejně jako charakteristické logo v podobě hvězdy. Jak jinak…

Zadní světla zase odkazují k plně elektrickému pohonu. Jsou stejně jako přední, složené čistě z LED diod, které se těší dlouhé životnosti a nízké spotřebě energie, přičemž díky silnému světlu zajišťují vynikající viditelnost ve tmě. Každá z 288 LED diod uvnitř zadních světel se může samostatně zapínat a vypínat a také měnit svou intenzitu v závislosti na okolí. Za slunečného dne svítí LED diody jasněji a zlepšují tak viditelnost. Když je tma, systém světla ztlumí, čímž šetří energii a zvyšuje energetickou účinnost.

Je toho ještě mnoho, proč byl nedávno Polestar 2 oceněn jako nejlepší všestranný elektromobil v rámci ocenění BBC Top Gear Magazine za rok 2021.

„Polestar 2 je výjimečný. Ne proto, že by byl dokonalý, ale proto, že má jemný charakter, který mu dodává tu malou míru duše,“ říká Tom Ford z magazínu BBC Top Gear.

V Česku si prozatím Polestar oficiálně nekoupíte, nejbližší dealerství je v Německu a Rakousku. Dá se sehnat neoficiální dovoz s cenovkou kolem 1,3 milionu plus DPH.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient