30. 10. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Nejstarší automobil na světě: Osobní vůz na parní pohon

Automobily, jak je známe dnes, prošly během své historie mnoha fázemi vývoje. Začněme však na samém počátku. Prvním osobním vozem na světě byl vůz s parním pohonem, který v roce 1769 vynalezl francouzský vynálezce Nicolas-Joseph Cugnot. Ač by se mohlo zdát, že první automobil byl určen pro zábavu a luxus, opak je pravdou. Cugnotův stroj byl navržen jako těžký tahač pro armádu.

Od armádního tahače k dnešním automobilům

Nicolas-Joseph Cugnot postavil v roce 1769 první verzi svého parního vozu. Počáteční model byl heavy-duty tříkolový stroj určený k přepravě dělostřeleckých děl pro francouzskou armádu. Během prvních testů dokázal vůz vytvořit ohromujících 4 km/h. Je překvapivé, že Cugnot dokázal již v 18. století navrhnout a sestrojit stroj, který dokázal na silnici překonat jakéhokoli člověka nebo zvíře na krátkou vzdálenost. Tento výkonný stroj ovšem kvůli technickým obtížím a nedostatečnému financování nakonec nebyl ve velkém využit.

Přístroj navrhl ve formě tříkolky, byla to prakticky souprava na kolech s parním strojem, který poháněl přední kolo. Například brzdy nebo odpružení tento stroj neměl. Přes jeho skromné zázemí se však stal základem pro následující vývoj automobilů, jak je známe dnes. Byť jeho využití nebylo tak široké, jak se původně předpokládalo, jeho vliv na historii automobilismu je nezastupitelný.

Byť se od Cugnotova vozu prošlo automobilovému průmyslu dlouhou cestou, je inspirující sledovat, jak technologie postupně ovlivňovaly vývoj a zdokonalování automobilů do podoby, v jaké je známe dnes. Ať už se podíváme na hnací systém, pohodlí, bezpečnostní prvky nebo efektivitu, všechny tyto komponenty mají kořeny v období prvních automobilů. A právě proto je důležité nezapomínat na ty, které nám do cesty položili základy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient