Když jsme se minule bavili o motorech, ještě několik jsme nevzpomenuli, takže hurá na ně. 25d, 160 kW, 450 N.m, 5,5 l/100 km, 145 g/km – jedná se v podstatě o hliníkový čtyřválec, který přišel na trh před šesti lety. Dnes tento motor pokrývá široké spektrum výkonových kategorií. V modelu X1 je od minulého roku dostupná i jeho základní verze s manuálním řazením a pohonem zadních kol. Výkonnější varianta 18d může a už vlastně i má osmistupňový automat a existuje jako dvoukolka a čtyřkolka. Nejvýkonnější je jeho provedení s jedním turbodmychadlem, které je k dispozici také jako dvojkolka i čtyřkolka. Obě dvě mají i automat a manuál. Mezi jeho klady patří například už zmíněný osmistupňový automat, přesně řazení či účinné brzdy. Jako zápor je zde uvedeno, že motoru chybí expresivnější projev ve vysokých otáčkách a vyšší spotřeba.
2.2 DI-D, 110 kW, 380 N.m, 5,4 l/100 km, 140 g/km – druhý dnešní motor. Jedná se v podstatě o první provedení proměnného časování ventilů na dieselovém motoru. Motor má lehký hliníkový blok se zalitými vložkami, velmi nízký kompresní poměr, dlouhý zdvih a rozvody poháněné řetězem. Mezi klady patří silný, pružný a úsporný motor, nízké vibrace, citlivá spojka, posuvná řada sedadel a další. Jako mínus je uveden méně kvalitní materiál v kabině či omezená možnost výbavy.
Třetí motor, 1.5 dCi, 66 kW, 220 N.m, 4,0 l/100 km, 105 g/km. Tento motor má například vstřikovací systém Bosch místo Delphi. Jako plus je to, že motor je velmi živý, nízká spotřeba nebo prostornost. Mezi zápory se řadí vysoký aerodynamický odpor či velký aerodynamický hluk.
Napsat komentář