22. 11. 2024

Automobily.EU

autorecenze, testy, návody

Na odškodnění za nebezpečné japonské airbagy Takata byla vyčleněna neuvěřitelná čtvrt miliarda dolarů

Až sto milionů aut po celém světě bylo vybaveno vadnými airbagy japonského výrobce Takata. Největší svolávací akce v dějinách automobilismu propukla před osmi lety v USA. Dnes kauza dospěla do dalšího dějství. Postižení mohou žádat o odškodnění z fondů, které dohromady obhospodařují přes čtvrt miliardy amerických dolarů.

Postižení se mohou přidat k jedné ze tří žalob, tedy za předpokladu, že došlo na tělesná zranění a úmrtí v důsledku defektu inflátoru airbagu Takata. Žaloby související se zraněním nebo úmrtím způsobeným jinými součástmi airbagu – jako například selhání otevření airbagu, spontánní otevření airbagu, zranění při nárazu nesouvisející s inflátorem nebo finanční ztráty nesouvisející s fyzickým zraněním nebo úmrtím, se řeší jiným způsobem.

Formuláře žalob, které obsahují podrobné pokyny k jejich podání, jsou k dispozici na internetových stránkách IRF www.takataspecialmaster.com nebo na internetových stránkách TATCTF www.TakataAirbagInjuryTrust.com.

Společnost Takata začala vyrábět airbagy v roce 1988 a v roce 2014 jí patřilo 20 % trhu. V roce 2013 zahájilo několik výrobců automobilů montujících do svých modelů rozsáhlé svolávání vozidel právě kvůli airbagům vyrobeným společností Takata. Zprávy uvádějí, že problémy mohly začít již o deset let dříve, přičemž vadné airbagy byly do některých modelů Honda umisťovány od roku 1998.

Společnost Honda uvedla, že ví o více než 100 zraněních a třinácti úmrtích (sedm ve Spojených státech a šest v Malajsii), které souvisely s airbagy Takata.

V dubnu a květnu 2013 bylo kvůli vadným airbagům Takata svoláno celkem 3,6 milionu vozů. Všechny tyto airbagy byly vyrobeny v továrně Takata Monclova v mexickém státě Coahuila, kterou provozuje severoamerická/mexická dceřiná společnost Takata TK Holdings Inc. V listopadu 2014 společnost BMW oznámila, že veškeré objednávky z mexické továrny přesune do závodu Takata v Německu.

V červnu 2014 společnost Takata přiznala, že její mexická dceřiná společnost špatně řídila výrobu výbušných hnacích plynů a nesprávně skladovala chemikálie používané v airbagu.

Ve svém prohlášení z 23. června 2014 společnost Takata uvedla, že se domnívá, že příčinou závady byla nadměrná vlhkost. Haruo Otani, úředník sekce pro svolávání vozidel japonského ministerstva půdy, infrastruktury, dopravy a cestovního ruchu, uvedl, že uvnitř nafukovačů mohla pronikat vlhkost, která destabilizovala těkavou pohonnou hmotu uvnitř nafukovače.

V listopadu 2015 dostala společnost Takata od amerických federálních regulačních orgánů pokutu ve výši 200 milionů dolarů. O dva roky později Spojené státy obvinily tři vedoucí pracovníky společnosti Takata, Šiničiho Tanaku, Hidea Nakadžimu a Tsuena Čikarajšiho. Společnost souhlasila s přiznáním viny a zaplacením 1 miliardy dolarů za urovnání vyšetřování, což zahrnuje pokutu 25 milionů dolarů, 125 milionů dolarů na odškodnění obětí a 850 milionů dolarů na odškodnění výrobců automobilů. S vadnými airbagy je spojeno nejméně 16 úmrtí.

Dne 28. února 2018 oznámila australská federální vláda povinné stažení všech automobilů vybavených airbagy Takata. V březnu 2018 bylo oznámeno, že 106 806 vozidel značky Volkswagen, včetně modelů Golf, Passat, Polo, CC Eos a Up!, bude také svoláni. Akce se zúčastnily i další německé automobilky – Audi a BMW. Tisíce těchto vozů skončilo i v České republice.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Copyright © All rights reserved. | Newsphere by AF themes.
Tvorba webových stránek: Webklient